Sports
Apaches win 2nd straight sectional

By Eric Christiansen

PERU -- In a neck-and-neck battle with Manchester at the top of the leaderboard throughout Peru Sectional Saturday, Feb. 1, the Wabash Apaches got the points they needed to capture its second consecutive title.

Manchester led the group of 10 teams heading into the final round of fifth, third and championship matches with a one-point margin over Wabash but the Apaches came out on top with 224.5 points to Manchester's 215.5 points.

Northfield finished sixth with 84 points and Southwood placed ninth with 46 points.

Wabash sends 10 wrestlers to regional, Manchester advanced nine, Northfield will send five and Southwood sends one.

Wabash boasted five sectional champions in Ethan Higgins (120), Braden Brooks (132), Robert Barnett  (138), Grant Carandante (160) and Grant Warmuth (220).

Higgins improved to 27-1 with a win by pin in 39 seconds over Peru's Cole Sailors in the championship match.

Brooks (23-6) defeated Manchester's Elijah Burlingame (26-8) 6-1.

Barnett (17-4) won a wild match over Manchester's Dominic Lincoln (15-13) by pin with 26 seconds left. Lincoln led 15-12 heading into the third period and 19-17 in the final minute before Barnett got a reversal an pin.

Carandante (23-6) pinned Manchester's Trescott Duffy (10-7) at the 4:23 mark of the match.

Warmuth moved to 25-4 with a 1-0 win over Northfield's Micah Higgins (5-4) in the championship match.

Manchester had three sectional champions in Dylan Stroud (126), Ashton Moore (195) and Bryce Kamphues (285).

Stroud remained undefeated at 32-0 defeating Wabash's Anthony Long (19-6) by pin in 3:18.

Moore improved to 30-3 with a first-period pin over Wabash's Chad Wyatt, Jr. in 1:44.

Kamphues defeated Sam Duvall of Lewis Cass by pin in the third period to most to 22-1 on the season.

Also placing second and moving on to regional were Manchester's Zach France (145), Wabash's Traydon Goodwin (152),

Manchester's Jacob Caudill (170).

Finishing third and wrestling Saturday at regional were Wabash's Jared Brooks (113), Northfield's Seth Forsyth (145), Northfield's Ethan North (152), Wabash's Bryson Zapata (170), Northfield's Jaydan Goshert (182), Northfield's Logan Cox (195), Manchester's Trevor Dill (220).

Also qualifying for regional are Wabash's Brayden Sickafus (145), Southwood's Isaac King (152), Manchester's Albin Lederhilger (182).

Final team scores were Wabash-224.5, Manchester- 215.5, Maconaquah-187, Peru-187, Rochester-126.5, Northfield-84, Lewis Cass-71, North Miami-55, Southwood-46, Caston-10.

Wrestlers from the Peru Sectional and Oak Hill Sectional will compete at the Peru Regional Saturday, Feb. 8 at 9:30 a.m.
 

Posted on 2020 Feb 04