Sports
Wrestlers place 2nd, 4th at state

Wabash wrestler Kiersten O'Neill finished second at the IHSWCA Wrestling Girls State Finals Friday, Jan. 17 at Kokomo High School.
O'Neill won her first match by pin in 90 seconds to advance to the semi-finals where she recorded a second pin to advance to the championship match.
In the championship round O'Neill fell short to end the tournament with a second-place finish in the state.
Manchester’s Haley Clifford finished fourth at the state finals
Clifford, the 3-seed, defeated the 2-seed from Hagerstown in her opening match by pin at 1:17. Clifford lost a back-and-forth match to Carmel in the semi-finals and finished fourth her final match to Penn 11-2.
Manchester
Girls basketball
Peru 60, Manchester 53
Peru scored 27 points in the fourth quarter to pull away from Manchester for a 60-53 win Wednesday, Jan. 15.
Peru led 15-7 after the first quarter but the Squires took a 27-21 halftime lead. Peru cut the Squire lead to 35-33 after three quarters then took control in the fourth.
Emma Garriott led Manchester with 18 points, five rebounds and four assists, followed by Ainsley West with nine points and one rebound, and Makenzy Meyer six points, six rebounds and two assists.
Morgan Parrett had four points and eight rebounds, followed by Mackenzie Day with four points and three rebounds, Kiera Hatfield with four points and two rebounds, Beletu Stout with three points, Ranissa Shambarger with two points and two rebounds, and Bailey Mooney with two assists and three rebounds.
The JV team lost a close 32-28 contest to Peru Wednesday night.
Manchester lead 13-8 at halftime but Peru came back by outscoring the Squires 24-15 in the second half to get the win.
Olivia Auler led Manchester with 14 points and 11 rebounds, followed by Keilan Creager with six points and two rebounds, Chaynee Tennant and four rebounds, Stout with three points, Olivia Neal with two points and six rebounds, and Madison Parson with one point and four rebounds. 
Swimming
The Manchester girls swim team lost to Columbia City 118-47 Tuesday, Jan. 14.
Winning events for the Squires were Josie Briner in the 200 free (2:09.82) and the 100 fly (1:03.41), Halle Briner in the 200 IM (2:12.33) and the 100 breast (1:08.83).
Finishing in second place were the 200 medley relay team of Kaesyn Lester, Halle Briner, Josie Briner and Emma Fields (1:50.09), Emma Fields in the 100 free (1:01.52).
Finishing third were the 200 free relay team of Josie Briner, Lily Cornelius, Madison Evans and Halle Briner (2:14.55), the 400 free relay team of Lester, Cornelius, Evans and Fields (5:48.12), and Fields in the 100 breast.
The boys team lost to the Eagles 119-47.
Placing second for the Squires was Seth Gaerte in the 100 free (1:05.94).
Coming in third place were the 200 medley relay team of Sam Reichenbach, Leo Pohlenz, Tyler Andritsch and Gaerte (2:07.70), the 200 free relay team of Andritsch, Ethan Espeset, Gaerte and Pohlenz (1:53.06), and Reichenbach in the 50 free (28.36).
The girls swim team lost to Bluffton 120-50 Thursday, Jan. 16.
Winning events for the Squires were Halle Briner in the 200 free and 100 fly, Josie Briner in the 500 free and the 100 breast, and the 200 free relay team of Halle Briner, Evans, Fields and Josie Briner.
The boys team lost 140-25 with the best results coming from the boys 400 free relay team of Andritsch, Reichenbach, Gaerte and Pohlenz in second place.
Wrestling
Manchester 81, Triton 0
The Manchester Squire wrestling team celebrated its seniors on Senior Night with an 81-0 shutout over Triton Thursday, Jan. 16.
Seven Squires received forfeit wins, while six of the seven wins on the mat were by pin for Manchester.
Winning by pin were Dylan Stroud (126), Elijah Burlingame (132), Dominic Lincoln (138), Zach France (145), Jacob Caudill (170), Albin Lederhilger (182), while Jordan Ayres won 13-6.
Raven King (132) and AJ Fortman (138) both won by pin.
Northfield
Girls basketball
Homestead 77, Northfield 41
Northfield didn't have an answer for Homestead Tuesday, Jan. 14 in a 77-41 loss.
Addi Baker led the Norse with eight points, five rebounds and two assists, followed by Addy Rosen with 11 points and five rebounds, Kearston Stout with eight points and three rebounds, Emily Pennington with four points and four rebounds, Emma Hoover with three points and three assists, and Kenzie Baer with two points and one rebound.

North Miami 46, Northfield 45
Northfield's shot at holding on to the Three Rivers Conference title got a little tougher after a tight 46-45 loss to North Miami Friday, Jan. 17.
Northfield was led by Baker with 18 points and eight rebounds, followed by Stout with 10 points and two assists. Baer had seven points and three rebounds while Hoover had five points, eight rebounds and four assists, Pennington had three points and five rebounds, and Ainsley Dale had two points and three rebounds.
Northfield dropped to 12-6 and 5-2 in conference play.
Boys basketball
Northfield 71, North Miami 65
The Northfield Norse shot 54 percent from the field and held off a furious comeback attempt to get by North Miami 71-65 Friday, Jan. 17.
Northfield raced out to a 28-13 first quarter lead and maintained a 40-23 lead at halftime but North Miami wasn't ready to give up.
The Warriors found its offense in the second half cutting the lead to 58-43 after three quarters but couldn't get any closer than the final 71-65 score.
Clayton Tomlinson has 17 points and nine assists to lead the Norse, while Alex Haupert and Dillon Tomlinson each scored 11 points off the bench. Jarret Shafer had nine points with a career-high eight rebounds, and Kaleb Krom added eight points.
The JV also defeated North Miami led by David Linkenhoker with 10 points, and Andrew Burns, Eli Kroh and Noah Burkhart each scored eight points.
The C-team lost to the Warriors and were led by Dylan Ross with six points.
Northfield 55, Eastbrook 52
Haupert hit two free throws with three seconds remaining to seal Northfield's 55-52 win over Eastbrook  Saturday, Jan. 18.
Haupert scored 11 points off the bench for the second night in a row. Tomlinson led the Norse with 16 points, seven steals and five assists, while Graydon Holmes scored 10 points, and Krom, Paul Treska and Shafer all scored six points. Jayden Peas led the way with six rebounds.
Northfield's record stands at 4-8 and 1-2 in the TRC.
Southwood
Boys basketball
Southwood 62, Oak Hill 59
Southwood scored 26 points in the fourth quarter to pull out a 62-59 win at Oak Hill Tuesday, Jan. 14.
Connor Rich led the Knights with 15 points, five rebounds and two assists, followed by Carson Rich with 15 points, four assists, four steals and two rebounds, Jackson Simons with 12 points, seven rebounds and four steals, and Gabe Lloyd with 12 points, five assists and three rebounds.
Logan Barley added five points and two rebounds, Dawson Filip had three points and one rebound, and Alex Farr had two rebounds and one steal.
Southwood 63, Whitko 60
In another tight game Southwood edged Whitko 63-60 in TRC action.
Carson Rich led the Knights with 18 points, four assists, four steals and three rebounds, followed by Connor Rich with 12 points, six rebounds and two assists. Filip added nine points, two rebounds and two assists, Barney had eight points and eight blocks, Lloyd had six points, three rebounds and three assists, Simons had six points and five rebounds, while Farr and Barley each had two points.
Southwood improved to 5-7 and 2-2 in conference play.
Wabash
Girls basketball
Wabash 44, Eastbrook 34
Wabash ran away from Eastbrook in the fourth quarter to claim a 44-34 win at Eastbrook Wednesday, Jan. 15.
Wabash turned a 10-6 first quarter deficit into a 15-12 halftime lead, then outscored Eastbrook 15-8 in the fourth quarter for the win.
Alivia Short led Wabash with 19 points, three rebounds and three assists, Mariah Wyatt had 11 points and nine rebounds, and Libby Mattern had 11 points, three rebounds and three assists.
Rylee Yoakum had one point, seven rebounds and five assists, and Linda Cordes added a two points and one rebound.
Wrestling
Wabash 45, Western 31
The Apache wrestling team pulled away from Western for a 45-31 win Wednesday, Jan. 15.
Winning for Wabash were Jared Brooks, Ethan Higgins, Brayden Sickafus, Traydon Goodwin, Grant Carandante, Bryson Zapata, Chad Wyatt, Jr. and Grant Warmuth.
Emmanuel
White's 77, Emmanuel 76
Emmanuel Christian School lost a tight 77-76 contest to White's Wednesday, Jan. 15.
Preston Ritzema led Emmanuel with 28 points while Jack Niccum and Riley Miller each had 15 points. 
 

Posted on 2020 Jan 21