Sports
Apache boys take third at conference track meet

By Eric Christiansen
echristiansen@nmpaper.com

Wabash finished third and Manchester was right behind with a fourth place finish in the boys Three Rivers Conference Track and Field Championships Tuesday, May 8.


Whitko and Maconaquah tied for first place with 101 points, while Wabash had 89 points and Manchester ended the meet with 70 points. Southwood finished in eighth place with 49 and Northfield was ninth with 28 points.


In the 3200m relay, Wabash won with a time of 8:29.93, followed by Manchester in second place in 8:34.16 and Southwood in fourth place in 8:57.34.


In the 110m hurdles, Jackson Simons (Southwood) was second in 16.54, followed by teammate Dawson Filip in fourth place in 17.89, Michael Cordes (Wabash) was fifth in 18.99, Trace Goodwin Wabash) was sixth in 19.00, and Montgomery Pattison (Manchester) was seventh in 19.10.


In the 100m dash, Nick Wagner (Manchester) was fourth in 11.76 and teammate Trey Clark was sixth in 12:03.


In the 1600m run, Zach Reed (Wabash) was eighth in 4:36.74, Braden Sweet (Southwood) was third in 4:37.59, Dereck Vogel (Wabash) was fifth in 4:50.49 and Ethan Davis (Manchester) was eighth in 4:55.63.


In the 400m relay, Manchester was fourth in 46.41, Wabash was sixth in 47.08, Southwood was seventh in 47.76 and Northfield was ninth in 54.73.


In the 400m dash, Remington Trick (Manchester) was fourth in 53.38, Blakely Stevens (Wabash) was sixth in 53.89 and teammate Blake Wiser was seventh in 54.27.


In the 300m hurdles, Charly Smith (Wabash) was third in 41.69, Filip (Southwood) was fourth in 44.61 and Goodwin (Wabash) was sixth in 45.90.


In the 800m run, Zack Reed (Wabash) was first in 2:03.02, Sweet (Southwood) was second in 2:06.20, Jacob Bruss (Wabash) was seventh in 2:10.26 and Lance Bennett (Manchester) was eighth in 2:11.57.


In the 200m dash, Kennedy (Northfield) was third in 23.93, Wiser (Wabash) was sixth in 24.74 and Clark (Manchester) was seventh (25.37).


In the 3200m run, Vogel (Wabash) was second in 10:22.54, Prater (Wabash) was third in 10:30.27., Chase Guenin (Southwood) was fourth in 10:33.48, Wilson Nettleton (Manchester) was fifth in 10:40.29, Ethan Davis (Manchester) was sixth in 10:54.82 and Cayden Prickett (Southwood) was eighth in 11:01.70.


In the 1600m relay, Manchester was second in 3:35.36, Wabash was third in 3:35.91 and Southwood was ninth in 3:57.25.


In the high jump, Isaiah Davis (Manchester) was first at 6' 0”, Kennedy (Northfield) was second at 5' 10”, Benjamin Kissel (Northfield) was fifth at 5' 6” and Parker Yard (Manchester) was seventh at 5' 6”.


In the discus, Austin Vinopal (Wabash) was third at 131' 10”.


In the long jump, Isaiah Davis (Manchester) was third at 19' 5”, Trick (Manchester) was fourth at 18' 11 3/4” and Elijah Sutton (Southwood) was seventh at 18' 3 1/2”.


In the pole vault, Kennedy (Northfield) was first at 12' 6” and Smith (Wabash) was eighth at 9' 0”.


In the shot put, Vinopal (Wabash) was eighth at 41' 5 3/4”.
 

Posted on 2018 May 15